понеділок, 28 серпня 2023 р.

НЕЗАЛЕЖНІ НАЗАВЖДИ

Щороку 29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цей день встановлено Указом Президента України від 23 серпня 2019 року № 621 для увічнення героїзму військовослужбовців і добровольців, котрі віддали життя за батьківщину, як нагадування про одну із найкривавіших подій війни на сході України – Іловайську трагедію.

29 серпня 2014 року під час виходу сил АТО з оточення під Іловайськом російське керівництво порушило домовленості і ворожі збройні сили впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових. Таке віроломне вбивство кваліфікується міжнародним гуманітарним правом як воєнний злочин. Тоді полягло 366 українських воїнів, 429 зазнали поранень, 158 зникли безвісти, 300 опинилися в полоні.

Смертельний для наших захисників “зелений коридор” пролягав через поля із соняшниками. Саме під ними сотні українців поклали в боротьбі з ворогом свої життя на вівтар свободи, гинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Тож символом Дня пам’яті захисників України стала квітка соняха.

23 серпня 2023 року бібліотека-філія №17 Краматорської ЦСПБ приєдналась до культурно-інформативної акції «НЕЗАЛЕЖНІ НАЗАВЖДИ», що проводилася Донецьким обласним навчально-методичний центром культури з нагоди Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Метою заходу є вшанування пам’яті загиблих українських воїнів, поширення обізнаності населення про історію виникнення пам’ятної дати, популяризація символу скорботи за загиблими на Донбасі українськими героями – соняшника.

Працівники бібліотеки провели Майстер-клас з виготовлення соняшників засобами декоративно-прикладного мистецтва та провели Вуличну акцію «Незалежні назавжди» з врученням перехожим виготовлених соняшників. Під час вуличної акції бібліотекарі забезпечили гідний інформаційно-комунікаційний супровід цього заходу, висвітлюючи події Іловайської трагедії.

 






"Пам‘ять про бої за Іловайськ, що лягла в основу цієї дати, на багато десятиліть визначать наше ставлення до російсько-української війни, вчорашнього «братнього народу», виразу «слово російського офіцера». Це допоможе нам бути обережнішими та сильнішими, перенаправити лють та гіркоту втрати сотень загиблих захисників в завзятість оборони Батьківщини. Але нехай також цей день оживлюватиме наші спогади про всіх загиблих і поранених побратимів та посестер, дає імпульс на цілий рік живій пам‘яті про конкретних людей, з їх персональними історіями та долями. Щоб у наших умах та серцях вони були живими та справжніми", - зазначив голова Українського інституту національної памяті Антон Дробович.

середа, 23 серпня 2023 р.

Жовто-блакитний нескорений стяг

 

23 серпня, напередодні Дня незалежності, ми вшановуємо один з трьох символів суверенітету нашої держави – Державний Прапор України.  Свято засноване указом Леоніда Кучми в 2004 році з метою виховання поваги громадян до державних символів України. Державний Прапор України затверджено Верховною Радою 28 січня 1992 року. Це прапор з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (вгорі) і жовтого (внизу) кольорів, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3. 

Немає офіційної відповіді, чому прапор України синьо-жовтий. Найпопулярніше "народне" тлумачення говорить, що синя смуга означає ясне небо, а жовта - золоте пшеничне поле під ним.

Є також версія, що кольори прапора здавна символізують головні стихії природи - вогонь і воду. А по релігійному трактуванню жовтий колір уособлює Бога і духовність, а синій - все земне.

Вважається, що сучасні кольори прапора як державного символу України з'явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи, якому шведський король дозволив використовувати в символіці кольори прапора Швеції. Ось чому прапор України схожий на шведський. Під такими прапором Мазепа бився з Петром I у Полтавській битві.

Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдинонаціональне на початку XX століття. Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року за законом Центральної Ради.

Синьо-жовтий стяг уособлює нашу незалежність, є історичною пам'яттю та гордістю народу. 

 

 
Вітаємо з Днем Державного прапора України. Бажаємо, щоб небо над головою було завжди ясним і блакитним, а урожай щедрим і багатим. Нехай прапор України гордо в'ється та наповнює душу патріотизмом і прагненням до світлого майбутнього.

вівторок, 15 серпня 2023 р.

15 серпня 2023 року - 125 років з дня народження Яна Бжехви

Ян Бжехва (польськ. Jan Brzechwa), справжнє ім'я Ян Віктор Лесман (польськ. Jan Wiktor Lesman) — польський поет, письменник, перекладач.

Народився 15 серпня 1898 року у Жмеринці у єврейській родині. Ян Бжехва писав вірші, пісні, а також казки, фантастичні повісті та байки.

Найбільшу популярність письменнику принесли казки про пана Ляпку, серед яких "Академія пана Ляпки" (1946), "Подорожі пана Ляпки" (1961) та "Тріумф пана Ляпки" (1965). Усі казки були екранізовані Кшиштофом Градовським:

1984 — "Академія пана Ляпки"

1986 — "Подорож пана Ляпки"

1989 — "Пан Ляпка в космосі"

2001 — "Тріумф пана Ляпки"

Ян Бжехва був одним із найвидавніших у Польщі авторів художньої літератури у 1944—2004 роках: у цей період було випущено 439 видань його творів загальним тиражем 32,277 млн екземплярів.

Помер 2 липня 1966 року в Варшаві.

        



 

понеділок, 7 серпня 2023 р.

7 серпня 2023 року - 90 років від дня народження Алли В’ячеславівни Потапової (1933-2021), української поетеси, прозаїка

                                                                  


Народилася майбутня письменниця 7 серпня 1933 р. в Саратові на Волзі,  в сім’ї службовця. Після смерті батька мати з двома дочками переїхала в Київ. Час був нелегкий: довелося старшій дочці Аллі поступити на роботу і вчитися у вечірній школі. Незважаючи на труднощі післявоєнного життя, вона отримала атестат, і пізніше закінчила філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка.

 Писати вірші для дітей почала вона рано, 1959 році вийшла в світ її перша книга “Добраніч!”.

Алла В'ячеславівна автор 40 книжок для дітей та дорослих. Серед них: «Ходит речкой пароход», «Как дорога стала железной», «Янтарик», «Лето красное пришло», «Цирк», «Молочный зуб дракона Тишки», «Поговорим откровенно», «Лукошко», «Зуар Безстрашный», «Маша и Чарлик», «Дневник для мамы», «Как ручей в гости ходил», «Считалки», «Цветочные часы», «Сундук со счастьем», «Що за буквами стоїть?», «Тебе любов моя», «От дальней той поры», «Разговор с тобой», «Углы любви», «Точка зрения», «Мы все еще разбрасываем камни», «Я слово говорю», «Отцу, пропавшему без вести», «Семь тисячелетий в августе» та ін.

 Книга для дошкільнят “Азбука дедушки Никифора” (1987) містить корисну та необхідну інформацію. Як справжній дитячий письменник, А. Потапова грає словом, грає в слова. Алла В'ячеславівна подарувала малим читачам  двадцять п’ять чудових книжок, а добрий «дракон Тишка», що має молочного зуба, став улюбленим спільником сотень тисяч хлопчиків і дівчаток як в Україні, так і в зарубіжжі.

 Алла Вячеславівна Потапова – Заслужений працівник культури України.