пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Запали свічку

 

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада. У цей день ми згадуємо про мільйони людських життів, які Україна втратила внаслідок Голодомору і масових штучних голодів. Цього року ми втретє вшановуватимемо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни Росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.

В Україні є давній звичай – у пам’ять про померлу людину запалюють свічку. І щороку в Україні у четверту суботу листопада на вшанування тих, хто помер з голоду, запалюють свічки. Просимо цього року 23 листопада о 16-й годині схилити голови у загальнонаціональній хвилині мовчання та долучитись до Всеукраїнської акції “Запали свічку” - з настанням темряви, де б ви не знаходились: вдома чи на робочому місці, запаліть і поставте свічку на підвіконня так, щоб її було видно знадвору. Адже кожен вогник у вікні – це вияв нашої скорботи, пам’яті і віри в майбутнє.


четвер, 21 листопада 2024 р.

Україна – територія гідності та свободи

 #культура_розправляє_крила

У День гідності та свободи 21 листопада Україна відзначає річницю двох найважливіших революцій. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. 

Українці довели свою відданість демократії та європейським цінностям. І продовжують відстоювати ідеали свободи під час повномасштабної війни з Росією.

Помаранчева революція почалася 22 листопада 2004 року під час президентських виборів, на яких нечесним шляхом переміг Віктор Янукович. Українці вийшли на протести проти фальсифікації. Мирні акції тривали 2 місяці, після чого голосування провели повторно. Новим президентом став Віктор Ющенко.

Євромайдан або Революція гідності розпочався 21 листопада 2013 року. Причиною був проросійський курс уряду та відмова від євроінтеграції. Десятки тисяч людей зібралися на майдані Незалежності, оголосивши безстрокову акцію протесту. Активісти вимагали ухвалення євроінтеграційних законів або відставки уряду.

Згодом протести поширилися на інші міста. А в ніч з 29 на 30 листопада влада спробувала розігнати активістів силовим шляхом, відправивши на Майдан загін бійців "Беркут". Від атаки постраждали переважно студенти.

Перші жертви серед активістів з'явилися 22 січня 2014 року. А дні 18-20 лютого відзначилися найжорсткішою фазою протистояння протестувальників та уряду. Загинула майже сотня революціонерів, яких у майбутньому стануть називати Небесною Сотнею. 22 лютого Янукович утік із Києва, а Євромайдан офіційно закінчився.

Свято День гідності та свободи 21 листопада було започатковано 2005 року за указом Віктора Ющенка і відзначалося до 2010 року. Однак коли наступним президентом став Віктор Янукович, то він скасував пам'ятну дату. Після його втечі до Росії новий президент Петро Порошенко 2014 року повернув свято.

Щиро вітаємо усіх з Днем Гідності та Свободи! Бажаємо мирного неба над українською землею, родинного добробуту і злагоди, незламної віри у щасливе майбутнє України та впевненості у завтрашньому дні. Нехай Господь береже нашу Батьківщину і кожного з нас!


понеділок, 18 листопада 2024 р.

Відлік мужності: 1000 днів війни за свободу

 #культура_розправляє_крила

19 листопада 2024 року  виповнюється  1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

Ці 1000 днів довели всьому світові, що ми, український народ,  незламні,  мужні та неймовірно єдні. Протягом цих, надтяжких днів,  кожен українець незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу.

Цей день – нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу. Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожному з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!

Не забуваймо, що тільки разом ми можемо здолати ворога, донатьмо на Збройні Сили України, підтримуймо один одного, пам’ятаймо імена кожного героя і героїні, які віддали своє життя за наше сьогодні та наше майбутнє.

Напередодні 19 листопада 2024 року, коли виповниться 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну бібліотека-філія №17 Краматорської ЦСПБ представила своїм читачам книжкову виставку «Відлік мужності: 1000 днів війни за свободу», яка розповідає про вторгнення російських військ в Україну у 2022 році, а також про війну, яка досі триває.








неділя, 17 листопада 2024 р.

Цукровий діабет у дітей

 #культура_розправляє_крила


Цукровий діабет – це захворювання обміну речовин різного походження, яке характеризується хронічним підвищенням рівню цукру у крові, що виникає внаслідок порушення секреції чи дії інсуліну або обох факторів одночасно.

Виділяють: цукровий діабет І типу, цукровий діабет II типу, специфічні типи діабету, гестаційний (у вагітних) цукровий діабет. Найпоширенішими є цукровий діабет І типу та II типу. Вони розрізняються за  походженням, клінічними проявами, лікуванням. У 98%  дітей  цукровий діабет І типу.

Цукровий діабет у дітей має відмінні від дорослих симптоми хвороби. Його особливість у тому, що він може перебігати «під маскою» гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції.

При діабеті І типу дитина починає пити багато води, часто бігає до туалету, особливо вночі, дуже швидко втрачає вагу. Малюк стає в’ялим, кволим, сонливим, шкіра стає сухою, з’являються фурункули, гнійничкові висипання. Батькам не може й спадати на думку, що дані прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання як цукровий діабет. Тому якщо ви побачили такі симптоми у своєї дитини – як найшвидше звертайтеся до лікаря, пройдіть необхідні обстеження. Адже якщо лікування не почати вчасно, стан дитини лише погіршуватиметься. Симптоми цукрового діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз (який зазвичай плутають із грипом). Це може призвести до діабетичної коми.

Діагностують діабет у дітей із допомогою лабораторного аналізу крові і сечі. У нормі рівень цукру в крові натщесерце має бути від 3,5 до 5,5 ммоль/літр і в сечі відсутній. Якщо показники перевищують норму, це свідчить про небезпеку діабету. Однак лікарі не ставлять діагноз лише на основі одного аналізу. Дослідження крові необхідно повторити щонайменше двічі. Якщо діагноз діабету підтвердиться, дитина буде госпіталізована у лікарню для подальшого лікування. Діабет І типу лікується лише за допомогою інсуліну, доза якого розраховується індивідуально. Після стаціонарного лікування треба прийти на прийом до лікаря-ендокринолога дитячого, де дитина береться під нагляд і безкоштовно забезпечується інсуліном та засобами для контролю цукру крові. За державні кошти діти забезпечуються тільки інсуліном, глюкометром і тест-смужками до нього.

Діабет ІІ типу в дітей виявляють у приблизно у 2% випадків. Дефіцит інсуліну в організмі при цьому не виражений, тож лікують його з допомогою дієти та спеціальних препаратів. Цей тип діабету зустрічається у дітей з надмірною вагою тіла. Головними чинниками провокуючими розвиток діабету ІІ типу є спосіб життя сучасних дітей: постійне сидіння за комп’ютером, брак рухливості, вживання солодких напоїв, інших шкідливих солодощів та швидкої їжі. Треба пам’ятати: діабет типу ІІ зазвичай про себе ніяк не заявляє. Найчастіше діагностують його випадково. Дитина може тривалий час жити з діабетом, батьки і гадки не мають про недугу, самопочуття малюка в нормі, але підвищений цукор у крові щодня робитиме свою «чорну справу». І коли дитину приведуть до лікаря з’ясувати причину погіршення зору чи болю в ногах, може виявитися, що це дають про себе знати ускладнення діабету. Дитина поступає до лікарні з ожирінням, тиском чи порушенням менструального циклу, а при обстеженні виявляють діабет.

У дітей з діабетом найчастіше розвиваються такі хронічні ускладнення, як діабетична ретинопатія (основна причина сліпоти), діабетична нефропатія, діабетична полінейропатія та ангіопатія – ураження судин та нервових волокон, що провокує виразки і навіть може призвести до ампутації. Діабет також уражує печінку, провокує затримку росту, статевого дозрівання.

Однак по при всі загрози, які таїть в собі ця недуга, кожна дитина з діабетом може жити повноцінно. Необхідно регулярно проходити обстеження в лікаря, щороку лікуватися у стаціонарі, проходити 1 раз на рік огляди у спеціалістів.

У лікуванні діабету, найголовніше – самодисципліна та самоконтроль. Треба чітко стежити за харчуванням, знати коли і як вимірювати рівень цукру в крові, які дози інсуліну вводити і скільки ін’єкцій має бути на день, як правильно їх робити. Жити з діабетом несолодко, але без дотримання правил та норм неможливо зберегти здоров’я і життя.


Власова Марина Олександрівна - 

лікар дитячого лікувального-поліклінічного 

корпуса КНП «Міська лікарня № 2» КМР 

(лікар-ендокринолог дитячий)

 


середа, 13 листопада 2024 р.

"Ментальне здоров'я - піклування про себе"

 #культура_розправляє_крила

         12 листопада 2024 року бібліотечні фахівці та мешканці міста Краматорська разом з представниками Гуманітарної місії «Проліска – Донеччина » навчалися дбати про своє  ментальне здоров’я, яке  в умовах повномасштабної війни не менш важливе, чим  фізичне.

         Учасники заходу мали змогу детальніше дізнатися про методи боротьби зі стресом, наслідками відсутності піклування про своє психічне здоров’я та багато іншої корисної та цікавої інформації.




пʼятниця, 8 листопада 2024 р.

«Гаряча лінія»


Пізня осінь та зима - це час підвищеного травматизму через мінливість погоди. Ожеледиця, ранній наступ темряви, слизьке взуття можуть стати причиною дитячих травм. Також погіршення стану проїжджої частини у цей період позначається на збільшенні частоти дорожніх пригод та зростанні числа постраждалих.

Дитячий травматизм – неприємна тема. Втім, щоб процес лікування проходив максимально безпечно, а батьки знали, що робити при пошкодженнях, про неї потрібно говорити.

Тема: «Осінній та зимовий дитячий травматизм, у тому числі дорожній травматизм.  Перша допомога» 

Консультацію по  цим питанням  ви можете отримати по телефону:  095-89-52-761, у  лікаря ортопеда-травматолога Дитячого лікувально-поліклінічного  корпусу КНП «Міська лікарня № 2» КМР    Помазан  Дмитра Анатолійовича, 08.11.2024  (п’ятниця)  з 12.00 до 14.00