середа, 19 листопада 2014 р.

Шахматный турнир в библиотеке



           8 ноября 2014 года в помещении  публичной библиотеки им. А. Чехова, расположенной в старой части города, стартовал городской шахматный турнир «Шахматные надежды». Участникам и болельщикам предстояла напряженная неделя соревнований.  Опытный судья – судья 1-й категории Аракелов  Геннадий Суренович внимательно следил за ходом турнира, и, надо сказать, все юные спортсмены соревновались очень достойно. По итогам этого шахматного турнира победителям (Харунжа Сергей – I место, Берёзов Роман - II место, Дубенчук Даниил– III место) были вручены почётные грамоты и сладкие призы.
         По окончании турнира  учасники шахматных баталий имели возможность  познакомиться с шахматной литературой, которая есть в библиотеке.


середа, 22 жовтня 2014 р.

Бібліотека - книга – лялька

Бібліотека - книга – лялька
          Зараз багато говориться про просування нових технологій у бібліотечній справі. Тішить, що інноваційні технології активно впроваджуються в нашу роботу. Але при цьому ми не повинні забувати традиційні форми й види робіт, які як раніше, так і зараз, дають гарні результати в справі просування книги  і  читання. І однієї із цих форм є ляльковий театр. 
        Перші лялькові театри з'явилися в епоху античності. У різних народів свої лялькові герої, але всіх їх поєднує одне: на сцені вони жартують, пустують, висміюють недоліки людей. Ляльковий театр більшою мірою близький дітям. Світ лялькового театру зрозумілий дитині, але, аж ніяк, не примітивний і одномірний. Наші  діти грають у ляльки, і  приходять у захват від того, що іграшка раптом стає «живою». Дитина сприймає ляльку, як живу істоту, переживає за героїв і радіє, коли добро перемагає зло.
Проте сьогодні в Україні, за визнанням письменниці О.Забужко, на жаль, уже зросло ціле покоління людей, які не бачили театральних вистав. Багато в чому театр підмінили мультсеріали, художні фільми.
Захопити сценічним дійством маленьких краматорчан і тим самим залучити нових користувачів до бібліотеки і читання вирішили працівники публічної бібліотеки ім. А. Чехова.
У 2014 році в рамках власної бібліотечної програми «Бібліотека - книга – лялька» в книгозбірні  розпочав  роботу ляльковий театр «Чарівник». З початку року для дітей дошкільного віку було організовано декілька вистав за мотивами відомих казок.
Прем'єрою осіннього сезону стала вистава  «Вовка у книжковому царстві». Дивитися її пришли діти з дитячих садочків  № 91 и №11 мікрорайону Старе місто. Разом із своїми вихователями вони активно брали участь у виставі та дружно відгадували загадки Домовика Кузьки.
Наступними глядачами театру стануть учні перших класів загальноосвітніх шкіл мікрорайону.
            У ляльковому театрі бібліотеки позитивна енергетика, мабуть тому, що чарівне дійство об`єднує душі гарних і добрих людей -  бібліотекарів.

четвер, 18 вересня 2014 р.

Діяльність Пункту Доступу Громадян до офіційної інформації органів державної та місцевої влади ( ПДГ ) у міській публічній бібліотеці – філії №17 ім. А. Чехова Краматорської ЦСПБ

Мережа Пунктів доступу громадян (ПДГ) започаткована Українською бібліотечною асоціацією у червні 2009 року в рамках гранту Програми сприяння Парламенту України ІІ (ПСП ІІ) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID); діяльність Мережі ПДГ координується УБА у партнерстві з ПСП II.
      Пункти Доступу Громадян – це інформаційні Центри, відкриті у бібліотеках України, де громадяни мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись та впливати на законодавчий процес. 
      Проект Програми сприяння Парламенту ІІ "Створення Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації" впроваджується у тісній співпраці з українським партнером – Українською Бібліотечною Асоціацією.
      Станом на  
01січня 2014 року Пункти Доступу Громадян (ПДГ) успішно діють у  907 бібліотеках, створюючи Мережу ПДГ, яка охоплює всі регіони України.
      У
жовтні  2011 року  міська публічна бібліотека ім. А. Чехова приєдналася до Всеукраїнської Мережі пунктів доступу громадян (Мережа ПДГ) до інформації органів державної влади.  Пункт було відкрито на базі Інтернет – центру книгозбірні.
    Відповідальний за роботу ПДГ – провідний бібліотекар Писаренко Олена Вікторівна.
    Для користувачів облаштовано два комп’ютерних місця з вільним доступом до мережі Інтернет.
На сьогоднішній день  ПДГ бібліотеки надає наступні послуги:
-                    Вільний доступ користувачів бібліотеки до інтернет-ресурсів офіційної інформації
-                    Індивідуальні консультації користувачам щодо пошуку офіційної інформації
-                    Довідки користувачам щодо джерел та пошуку офіційної інформації
-                    Пошук офіційної інформації на запит користувача (конкретний документ)
-                    Пошук офіційної інформації на запит користувача (підбірка документів за темою)
Тематика запитів різноманітна. Серед них: пенсії військовослужбовців та науковців, питання земельних відносин, житлово-комунальні  та трудові спори та інші. Найбільш актуальною темою запитів залишається пенсійне забезпечення.
Основною категорією  користувачів, які  переважно звертаються до ПДГ є пенсіонери, безробітні, люди з обмеженими можливостями та інші соціально незахищені громадяни.
  З 2012 року  облік відвідувачів ПДГ та кількість наданих їм послуг вівся у загальному статистичному обліку бібліотеки. З 2014 року його було виокремлено і данні заносяться до електронної бази «Статистика». Так с початку 2014 року було надано 21 індивідуальна консультація щодо пошуку офіційної інформації та проведено та 3 навчальних тренінга.
Протягом року виконано 16 складних  довідок правової тематики.
 Створено та постійно поповнюється електронна база даних за інформаційними листами, що надійшли на електронну пошту бібліотеки ім.. А. Чехова в рамках Проекту Програми сприяння Парламенту ІІ "Створення Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації". 
  За період діяльності ПДГ книгозбірнею було отримано також 24 примірника друкованої продукції на суму 126 грвн. Найпопулярнішими серед них є: «Путівник для учасника Адміністративного процесу»; «Путівник для учасника кримінального процесу»; «Путівник для учасника цивільного  процесу»; «Як і коли можна звернутися до Європейського суду»;
«Як ознайомитися із судовим рішенням» та інші. За матеріалами видань Програми Сприяння Парламенту ІІ, які отримувала  бібліотека як поштою, так і засобами електронного зв’язку була оформлена виставка – перегляд.  На виставці чільне місце було  відведено закону «Про доступ до публічної інформації », який визначає механізми реалізації одного з основоположних прав людини – права на отримання інформації, зокрема, про діяльність органів влади.
Для ознайомлення з досвідом колег, а також для  отримання  відповіді чи порад від них на складні запити користувачів, ми відвідуємо блог   УБА "Доступ громадян до офіційної інформації: роль бібліотек"  або спільноту Фейсбук «Мережа ПДГ».
 А для того, щоб поділитися своїм досвідом провідний бібліотекар бібліотеки – філ.
 №17  Писаренко О. В. зареєструвалася на сайті http://ru.calameo.com, де були опубліковані електронні версії посібників з матеріалами в рамках роботи ПДГ.
Для зручної навігації у правовому середовищі мережі інтернет працівником Інтернет – центру  видано серію вебліографічних  анотованих  посібників «Захисти себе сам», до якої ввійшли посібники : «Як звернутися на урядову телефонну «гарячу лінію»?»; «Закони, що захищають нас» та ін.,  де представлені веб-сайти пошукових систем, урядових структур, міністерств та відомств, а також регіональні сайти органів державної влади та місцевого самоврядування. Користувалися попитом і видані бібліотекою ім.. А. Чехова вебліографічні путівники: "Як і куди поскаржитися на дії чи бездіяльність державних органів влади, юридичних чи посадових осіб у сфері управлінської діяльності»; «Звернення громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування»; «Соцстандарти  - 2013» та ін.
Всі послуги ПДГ – безоплатні.

У 2012 році Українська бібліотечна асоціація за проектом «Інформація органів влади для громадян у бібліотеці: пошук, доступ, консультування» проводила дослідження «Оцінка ефективності діяльності Мережі пунктів доступу громадян до офіційної інформації в бібліотеках», в якому взяла участь і бібліотека ім.. А. Чехова.  У дослідженні було визначено поточний стан розвитку Мережі, накреслено шляхи подальшої розбудови її діяльності та подано рекомендації із покращення роботи Пунктів доступу громадян до офіційної інформації. Також було зібрано досвід роботи бібліотек-учасниць Мережі ПДГ. Матеріали дослідження стали корисними для бібліотекарів, які працюють у бібліотеках-учасницях Мережі, потенційних учасників Мережі та усіх зацікавлених у розвитку демократичного, громадянського та активного в електронному урядуванні суспільства в Україні. 
Літні канікули 2014 в бібліотеці ім. А. Чехова
      Літні канікули - найцікавіша пора для дітей, час захоплюючих пригод і подорожей, нових знайомств та зустрічей. Наскільки цей відпочинок стане для них активним, пізнавальним, пам’ятним, багато в чому залежить від дорослих - організаторів програм відпочинку. На превеликий жаль  початок літніх канікул збігся з воєнними діями в нашому місті. Багато дітей та підлітків разом з батьками вимушені були виїхати . Тому багато запланованих бібліотекою заходів неможливо було втілити в життя. Так, наприклад, перший раз за багато років не працював шкільний табор для якого книгозбірня приготувала багато цікавих і змістовних заходів.
      По мірі того як в місто поверталося мирне життя поверталися і наші читачі. Слід відзначити, що за той час, коли на території Краматорська велись бойові дії бібліотека не зупиняла своєї діяльності. Кожен,  хто прийшов до неї,  мав змогу працювати в її залах  по 8 годин  і щодня.
        В червні на базі дитячого відділу бібліотеки стартувала програма літніх читань «Канікули без книги – літо без сонця», які сприяли створенню комфортного бібліотечного  середовища для дітей та підлітків, популяризації нових книг, проведенню цікавих заходів, акцій,  Інтернет-спілкуванню.
      Так своїх прихильників  мали  тематичні автономні зони «Територія талантів», «Світ добра і відкритих сердець», а також куточок інтелектуального відпочинку . Працювала зона вільного доступу до Інтернету за технологією wi-fi.
       Популяризації дитячих книг сприяли оформлені книжково-ілюстративні виставки- знайомства та тематичні полиці:  «Книжкове літо – 2014», «Дитячі сучасні імена на книжковій полиці», «Книги – ювіляри 2014», «Лето, книги, я – верные друзья», «Вітання тим, хто пише книги», «Світ моєї України»
      В рамках Програми була проведена акція «Балакучі закладки». Вона сприяла визначенню рейтингу найпопулярніших книг літа. Під час акції за назвою та відповідним кольором закладки визначаються рейтингові книги (п'ятірка або десятка) в чотирьох позиціях: “Ця книга мені сподобалась”, “Я цю книгу порекомендую товаришу”; “Я не зрозумів (ла) змісту цієї книги”; “Мені книга не сподобалась”. Потім буде оформлена  виставка за цими розділами у відповідній кольоровій гамі.
      У серпні пройшов День розгадування кросворду.  Діти, які завітали до бібліотеки, мали обов’язково розгадати кросворд . Користь кросворду очевидна, розгадуючи слово за словом, дитина тренує мозок, змушуючи його працювати. У процесі розгадування йому доводиться стикатися зі словами, які він не може згадати відразу. Все це змушує включати логічне мислення, згадувати слово, яке цілком ймовірно могло б виявитися правильною відповіддю. Під час розгадування в голові доводиться тримати відразу кілька варіантів, приводити їх порівняння і підбирати правильний варіант, при цьому розмірковуючи, чому в дані клітини варто вписати саме це слово, а не інше.
      Публічні бібліотеки в усьому світі прагнуть будь-якими способами збільшити число своїх молодих користувачів. Прагнемо цього і ми. З цією метою до Програми літніх читань було включено  проведення  Акції  «Приведи друга в бібліотеку!». Той, хто вмовив свого приятеля записатися в публічну  міську бібліотеку ім. А. Чехова , одержував привабливі бонуси. Наприклад, за одного друга можна було все літо користуватися книжками читальної зали дома, а за другого безкоштовно отримати річний абонемент. «Вербувати» нових читачів і одержувати за це бонуси пропонувалося  протягом 4 місяців - з травня до вересня. Самих активних і результативних юних вербувальників по закінченні акції чекають призи.
      Для найменших відвідувачів книгозбірні пройшли літературні жмурки  «Знайди героя казки», вікенд в бібліотеці «Веселись, грай і книжки читай»
     У рамках Програми в  Інтернет-центрі  бібліотеки проведено цикл заходів «Канікули в Інтернеті».
     Підсумки літніх читань,  під час яких визначаються найактивніші та найкращі читачі, будуть проводитись до Всеукраїнського Дня бібліотек.
     Протягом літа в бібліотеці працювала дитяча шахова школа, проводились  виставки робіт обдарованих дітей СЮТ «Краса дитячої душі у творчості іскриться»
      Взагалі дитячий відділ , кафедру по обслуговуванню юнацтва та Інтернет –центр  бібліотеки ім. А. Чехова  протягом травня – серпня 2014 року відвідало  3432 читача дитячого  та юнацького віку. Із них 361 відвідв бібліотеку у 2014 році вперше . Є серед них діти, які приїхали в Краматорськ  з міст, де в цей час проводиться АТО. Книгозбірня гостинно розкрила їм свої двері.
      За літній період  дітям та підліткам було видано 12564  примірників друкованих та електронних ресурсів бібліотеки, а також надано 82 довідки та консультації.

   

 

середа, 16 квітня 2014 р.

«Люблю любое время года…»

Библиотека им. А. Чехова реализует свою библиотечную программу «Библиотека – территория талантов». Эта программа даёт возможность художникам - краматорчанам  представлять свои работы на выставке в стенах библиотеки. Причём показать свой талант могут как профессиональные художники, так и любители. Библиотека приглашает к сотрудничеству творческих людей.
В марте – апреле мы имеем возможность познакомиться с работами нашей землячки художницы – аматора Елены Пасхаловой. Выставка называется «Люблю любое время года…»  и знакомит читателей и гостей библиотеки с островками прекрасного времени года – весной. Сколько бы у нас ни было возможностей осознать, как человек понимает жизнь, самым ценным свидетельством взаимодействия человека с жизнью является его творчество. Мир вокруг нас прекрасен и удивителен. Нужно только оглянуться на окружающую красоту, присмотреться к ней получше – и тогда нас ждут невообразимые открытия!


Приглашаем посетить выставку в часы работы библиотеки.

пʼятниця, 11 квітня 2014 р.

Весёлая кругосветка по библиотеке

                                                                            В город к нам пришёл апрель -                                                                                                       Ярким солнышком смеётся,                                                                                                     Тёплым ветром в окна бьётся…                                                                                                                                                                      С. Богдан    


         


10 апреля  городская публичная библиотека-филиал №17 вновь распахнула свои двери для первоклассников. На экскурсию по библиотечным просторам пришли учащиеся 1-х классов общеобразовательной школы №1.
Вместе с ведущим библиотекарем детского отдела Пономаренко Людмилой Геннадиевной  малыши отправились в веселое кругосветное путешествие в «Чудесную страну книг», где  узнали много нового и интересного о её жителях – книгах и журналах. Ребята познакомились с историей библиотеки, попутешествовали по читальному залу и абонементу, с большим интересом посмотрели литературу, представленную на красочных книжных выставках.  Также, Людмила Геннадиевна рассказала юным путешественникам как стать читателем библиотеки и как правильно вести себя в ней, что книги выдаются на определенное время, а потом их нужно будет возвратить обратно.
Экскурсия завершилась большим «привалом»   в мультсалоне библиотеки.
Первоклассники ушли с массой положительных эмоций и твердым решением приходить в библиотеку как можно чаще.


неділя, 6 квітня 2014 р.

«Сойки, грачи и свирели на праздник к нам прилетели»

Набухают быстро почки,
Появляются листочки,
Всюду гомон, птичья трель –
Это в лес пришел апрель!

«Сойки, грачи и свирели на праздник к нам прилетели» . С таким названием для учащихся младших классов  ОШ №1 прошло комплексное занятие, посвященное Дню птиц. В ходе занятия  дети с удовольствием прослушали голоса птиц, узнали об их весенних хлопотах, просмотрели видеоматериал «Птицы – наши друзья». Также ребятам было предложено  вспомнить пословицы и поговорки о весне, перелетных птицах, поучаствовать в  викторине «Что за птица?».