четвер, 18 вересня 2014 р.

Діяльність Пункту Доступу Громадян до офіційної інформації органів державної та місцевої влади ( ПДГ ) у міській публічній бібліотеці – філії №17 ім. А. Чехова Краматорської ЦСПБ

Мережа Пунктів доступу громадян (ПДГ) започаткована Українською бібліотечною асоціацією у червні 2009 року в рамках гранту Програми сприяння Парламенту України ІІ (ПСП ІІ) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID); діяльність Мережі ПДГ координується УБА у партнерстві з ПСП II.
      Пункти Доступу Громадян – це інформаційні Центри, відкриті у бібліотеках України, де громадяни мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись та впливати на законодавчий процес. 
      Проект Програми сприяння Парламенту ІІ "Створення Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації" впроваджується у тісній співпраці з українським партнером – Українською Бібліотечною Асоціацією.
      Станом на  
01січня 2014 року Пункти Доступу Громадян (ПДГ) успішно діють у  907 бібліотеках, створюючи Мережу ПДГ, яка охоплює всі регіони України.
      У
жовтні  2011 року  міська публічна бібліотека ім. А. Чехова приєдналася до Всеукраїнської Мережі пунктів доступу громадян (Мережа ПДГ) до інформації органів державної влади.  Пункт було відкрито на базі Інтернет – центру книгозбірні.
    Відповідальний за роботу ПДГ – провідний бібліотекар Писаренко Олена Вікторівна.
    Для користувачів облаштовано два комп’ютерних місця з вільним доступом до мережі Інтернет.
На сьогоднішній день  ПДГ бібліотеки надає наступні послуги:
-                    Вільний доступ користувачів бібліотеки до інтернет-ресурсів офіційної інформації
-                    Індивідуальні консультації користувачам щодо пошуку офіційної інформації
-                    Довідки користувачам щодо джерел та пошуку офіційної інформації
-                    Пошук офіційної інформації на запит користувача (конкретний документ)
-                    Пошук офіційної інформації на запит користувача (підбірка документів за темою)
Тематика запитів різноманітна. Серед них: пенсії військовослужбовців та науковців, питання земельних відносин, житлово-комунальні  та трудові спори та інші. Найбільш актуальною темою запитів залишається пенсійне забезпечення.
Основною категорією  користувачів, які  переважно звертаються до ПДГ є пенсіонери, безробітні, люди з обмеженими можливостями та інші соціально незахищені громадяни.
  З 2012 року  облік відвідувачів ПДГ та кількість наданих їм послуг вівся у загальному статистичному обліку бібліотеки. З 2014 року його було виокремлено і данні заносяться до електронної бази «Статистика». Так с початку 2014 року було надано 21 індивідуальна консультація щодо пошуку офіційної інформації та проведено та 3 навчальних тренінга.
Протягом року виконано 16 складних  довідок правової тематики.
 Створено та постійно поповнюється електронна база даних за інформаційними листами, що надійшли на електронну пошту бібліотеки ім.. А. Чехова в рамках Проекту Програми сприяння Парламенту ІІ "Створення Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації". 
  За період діяльності ПДГ книгозбірнею було отримано також 24 примірника друкованої продукції на суму 126 грвн. Найпопулярнішими серед них є: «Путівник для учасника Адміністративного процесу»; «Путівник для учасника кримінального процесу»; «Путівник для учасника цивільного  процесу»; «Як і коли можна звернутися до Європейського суду»;
«Як ознайомитися із судовим рішенням» та інші. За матеріалами видань Програми Сприяння Парламенту ІІ, які отримувала  бібліотека як поштою, так і засобами електронного зв’язку була оформлена виставка – перегляд.  На виставці чільне місце було  відведено закону «Про доступ до публічної інформації », який визначає механізми реалізації одного з основоположних прав людини – права на отримання інформації, зокрема, про діяльність органів влади.
Для ознайомлення з досвідом колег, а також для  отримання  відповіді чи порад від них на складні запити користувачів, ми відвідуємо блог   УБА "Доступ громадян до офіційної інформації: роль бібліотек"  або спільноту Фейсбук «Мережа ПДГ».
 А для того, щоб поділитися своїм досвідом провідний бібліотекар бібліотеки – філ.
 №17  Писаренко О. В. зареєструвалася на сайті http://ru.calameo.com, де були опубліковані електронні версії посібників з матеріалами в рамках роботи ПДГ.
Для зручної навігації у правовому середовищі мережі інтернет працівником Інтернет – центру  видано серію вебліографічних  анотованих  посібників «Захисти себе сам», до якої ввійшли посібники : «Як звернутися на урядову телефонну «гарячу лінію»?»; «Закони, що захищають нас» та ін.,  де представлені веб-сайти пошукових систем, урядових структур, міністерств та відомств, а також регіональні сайти органів державної влади та місцевого самоврядування. Користувалися попитом і видані бібліотекою ім.. А. Чехова вебліографічні путівники: "Як і куди поскаржитися на дії чи бездіяльність державних органів влади, юридичних чи посадових осіб у сфері управлінської діяльності»; «Звернення громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування»; «Соцстандарти  - 2013» та ін.
Всі послуги ПДГ – безоплатні.

У 2012 році Українська бібліотечна асоціація за проектом «Інформація органів влади для громадян у бібліотеці: пошук, доступ, консультування» проводила дослідження «Оцінка ефективності діяльності Мережі пунктів доступу громадян до офіційної інформації в бібліотеках», в якому взяла участь і бібліотека ім.. А. Чехова.  У дослідженні було визначено поточний стан розвитку Мережі, накреслено шляхи подальшої розбудови її діяльності та подано рекомендації із покращення роботи Пунктів доступу громадян до офіційної інформації. Також було зібрано досвід роботи бібліотек-учасниць Мережі ПДГ. Матеріали дослідження стали корисними для бібліотекарів, які працюють у бібліотеках-учасницях Мережі, потенційних учасників Мережі та усіх зацікавлених у розвитку демократичного, громадянського та активного в електронному урядуванні суспільства в Україні. 

Немає коментарів:

Дописати коментар