пʼятниця, 27 грудня 2024 р.

четвер, 26 грудня 2024 р.

понеділок, 23 грудня 2024 р.

середа, 18 грудня 2024 р.

УВАГА! Онлайн-курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет»

 Повідомляємо, що з метою попередження нещасних випадків і навчання населення правил безпеки під час використання альтернативних джерел живлення, мінімізації кількості надзвичайних ситуацій у побуті, на виробництві та громадських місцях ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією, розробила онлайн-курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» (далі – Курс). Курс безоплатний, складається з восьми лекцій, розрахований на різні вікові групи. Його успішне завершення дає можливість отримати сертифікат, що містить 0,2 кредити ЄКТС, або шість академічних годин, і зараховується як самоосвіта. Навчальний онлайн-курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» доступний на освітній онлайн-платформі «Зрозуміло» за посиланням: https://bit.ly/3V3Pf20 .

неділя, 15 грудня 2024 р.

14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

 #культура_розправляє_крила

 Це день мужніх та самовідданих людей, подвиг яких не можливо переоцінити. Героїзм, патріотизм і професійна майстерність учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС перевірені часом. Ми не маємо права забувати про їх самопожертву. Багато з них не дожили до теперішніх днів, віддавши своє життя задля збереження життя і здоров’я майбутніх поколінь.

Сьогодні ми виражаємо щирі слова подяки та шануємо всіх ліквідаторів за їх мужність, а також схиляємо голови, пам’ятаючи про померлих.  

четвер, 12 грудня 2024 р.

Його любили всі! Леонід Биков: 96 років від дня народження

 #культура_розправляє_крила

Сьогодні, 12 грудня, день народження народного артиста, режисера, справжнього «Маестро», нашого земляка - Леоніда Бикова, якому мало б виповнитися 96 років.

Леонід Биков народився  12 грудня 1928 року в селі Знам’янка (зараз у складі смт Черкаське) Слов’янського району. Коли йому був рік, родина переїхала до Краматорська. Дитинство і юність пройшли у місті Краматорськ.

Серед найкращих ролей Леоніда Бикова в кіно можна назвати Богатирьова («Дорога моя людина», 1958), Акішина («Добровольці», 1958), танкіста («Травневі зірки», 1959), Альошки («Альошкіна любов», 1960), Гаркуші («На семи вітрах», 1962).

Як згадують актори, які працювали з Леонідом Биковим, він грав на будь-якому музичному інструменті, що підвернувся під руку. Грав добре. А ще задушевно співав, що проявилося і в фільмах.

Про цього актора кажуть так: «Його любили усі!».



пʼятниця, 6 грудня 2024 р.

З Днем Збройних Сил України!

  #культура_розправляє_крила

День Збройних сил України - одне з найважливіших свят під час війни. Сьогодні ми вітаємо всіх воїнів, які захищають незалежність нашої Батьківщини, а також вшановуємо пам'ять загиблих героїв.

Мужність, честь, сила та відвага - лише найкращі з найкращих склали присягу в лавах Збройних сил України. Ви готові стати на захист своєї Батьківщини, не втрачаючи ні хвилини. У святковий день ми бажаємо вам спокійного мирного неба над головою, щасливого особистого життя і заслуженого підвищення по службі.


Лялька-мотанка - оберіг для захисників

 #культура_розправляє_крила

Напередодні свята 6 грудня – Дня Збройних Сил України в Краматорській бібліотеці-філії №17 була відкрита виставка робіт студії «Стиль» (керівниця Олена Морозова) Станції юних техніків.  На виставці  представлені українські обереги – ляльки-мотанки.

Лялька-мотанка є прадавнім сакральним оберегом, який захищає людину від лихого ока, бід та неприємностей. Хай лялечка-янгол захищає та береже наших славних воїнів, захисників України!











Як зіронька зійде, з подарунком Миколай прийде

 #культура_розправляє_крила

6 грудня українці відзначають День святого Миколая, який є улюбленим зимовим святом усіх дітей і багатьох дорослих. Микола Чудотворець за життя прославився благодійністю і турботою про знедолених. У день його пам'яті прийнято дарувати подарунки хлопчикам і дівчаткам від імені доброго святого.

Це свято, наповнене теплом, добром і традиціями та є важливою подією для багатьох українців.



середа, 27 листопада 2024 р.

Сімейні саги. Книжки про декілька поколінь

#культура_розправляє_крила

      Затяті книголюби бажають читати не про одного головного героя, їм цілу родину подавай! Сімейні драми, психологія стосунків та моральні цінності   кожного з членів родини – більше! Більше всього!

Сімейна сага – це великий роман мінімум на 500 сторінок, в якому описується життя кількох поколінь родини на тлі історичних подій певної країни чи місцевості. Пишучи сімейну сагу, письменник переосмислює різні періоди національної історії та показує, як змінювалися умови життя впродовж епох. Світові та громадянські війни, геноциди, революції, повстання, боротьба за права пригноблених верств населення – в літературних хроніках усі ці події стають не просто історичними реаліями, а частиною життя звичайних людей.

Завдяки романам-епосам люди мають змогу поглянути на становлення різних держав очима героїв художньої книги і буквально пережити всі події разом із персонажами, а не лише прочитати сухі факти в історичних джерелах. 

Показово, що популярність сімейних саг не вщухає же багато десятиліть, адже досі існують країни, які відчувають потребу проговорювати спільні національні травми в рамках літератури.

Однією із таких країн є й Україна, адже випробувань і травм на долю українців випало чимало.

Якщо ви любите смакувати історіями про життя, то одного життя може бути недостатньо. Ловіть добірку кращих сімейних саг.







«Гаряча лінія». Тема: «ВІЛ – знати, розуміти, попередити»

 


1 грудня щорічно відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1988 року. Всесвітній день боротьби зі СНІДом покликаний звернути увагу суспільства на цю проблему.

СНІД, або Синдром набутого імунодефіциту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом Дитячий лікувально-поліклінічний корпус КНП «Міської лікарні № 2» КМР анонсує проведення гарячої лінії на тему «ВІЛ – знати, розуміти, попередити»

 «Гаряча лінія». Тема: «ВІЛ – знати, розуміти, попередити»

Консультацію по  цим питанням  ви можете отримати по телефону:  050-18-17-279, у експерта відділу охорони здоров’я з дитячих інфекційних хвороб, завідувача інфекційним відділенням  дитячого лікувально-поліклінічного корпусу КНП «Міська лікарня № 2» КМР  Яковенко Дмитра Вадимовича, 29.11.2024  (у п’ятницю)  с 12.00 до 14.00


вівторок, 26 листопада 2024 р.

Вчимося рятувати і працювати з невідкладними станами

  #культура_розправляє_крила

26 листопада 2024 року в бібліотеці-філії №17 м. Краматорська для бібліотечних фахівців та мешканців мікрорайону Старе місто пройшов тренінг по першій домедичній допомозі. Захід пройшов  спільно з ГО «Фонд розвитку громади». За допомогою тренерки  Анни Соломахіної  присутні підвищили рівень знань про правила надання домедичної допомоги та отримали практичні навички з використання джута-турнікета та підручних засобів при тяжких травмах з великою кровотечею.

Знання рятують життя!











пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Запали свічку

 

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада. У цей день ми згадуємо про мільйони людських життів, які Україна втратила внаслідок Голодомору і масових штучних голодів. Цього року ми втретє вшановуватимемо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни Росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.

В Україні є давній звичай – у пам’ять про померлу людину запалюють свічку. І щороку в Україні у четверту суботу листопада на вшанування тих, хто помер з голоду, запалюють свічки. Просимо цього року 23 листопада о 16-й годині схилити голови у загальнонаціональній хвилині мовчання та долучитись до Всеукраїнської акції “Запали свічку” - з настанням темряви, де б ви не знаходились: вдома чи на робочому місці, запаліть і поставте свічку на підвіконня так, щоб її було видно знадвору. Адже кожен вогник у вікні – це вияв нашої скорботи, пам’яті і віри в майбутнє.


четвер, 21 листопада 2024 р.

Україна – територія гідності та свободи

 #культура_розправляє_крила

У День гідності та свободи 21 листопада Україна відзначає річницю двох найважливіших революцій. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. 

Українці довели свою відданість демократії та європейським цінностям. І продовжують відстоювати ідеали свободи під час повномасштабної війни з Росією.

Помаранчева революція почалася 22 листопада 2004 року під час президентських виборів, на яких нечесним шляхом переміг Віктор Янукович. Українці вийшли на протести проти фальсифікації. Мирні акції тривали 2 місяці, після чого голосування провели повторно. Новим президентом став Віктор Ющенко.

Євромайдан або Революція гідності розпочався 21 листопада 2013 року. Причиною був проросійський курс уряду та відмова від євроінтеграції. Десятки тисяч людей зібралися на майдані Незалежності, оголосивши безстрокову акцію протесту. Активісти вимагали ухвалення євроінтеграційних законів або відставки уряду.

Згодом протести поширилися на інші міста. А в ніч з 29 на 30 листопада влада спробувала розігнати активістів силовим шляхом, відправивши на Майдан загін бійців "Беркут". Від атаки постраждали переважно студенти.

Перші жертви серед активістів з'явилися 22 січня 2014 року. А дні 18-20 лютого відзначилися найжорсткішою фазою протистояння протестувальників та уряду. Загинула майже сотня революціонерів, яких у майбутньому стануть називати Небесною Сотнею. 22 лютого Янукович утік із Києва, а Євромайдан офіційно закінчився.

Свято День гідності та свободи 21 листопада було започатковано 2005 року за указом Віктора Ющенка і відзначалося до 2010 року. Однак коли наступним президентом став Віктор Янукович, то він скасував пам'ятну дату. Після його втечі до Росії новий президент Петро Порошенко 2014 року повернув свято.

Щиро вітаємо усіх з Днем Гідності та Свободи! Бажаємо мирного неба над українською землею, родинного добробуту і злагоди, незламної віри у щасливе майбутнє України та впевненості у завтрашньому дні. Нехай Господь береже нашу Батьківщину і кожного з нас!


понеділок, 18 листопада 2024 р.

Відлік мужності: 1000 днів війни за свободу

 #культура_розправляє_крила

19 листопада 2024 року  виповнюється  1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

Ці 1000 днів довели всьому світові, що ми, український народ,  незламні,  мужні та неймовірно єдні. Протягом цих, надтяжких днів,  кожен українець незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу.

Цей день – нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу. Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожному з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!

Не забуваймо, що тільки разом ми можемо здолати ворога, донатьмо на Збройні Сили України, підтримуймо один одного, пам’ятаймо імена кожного героя і героїні, які віддали своє життя за наше сьогодні та наше майбутнє.

Напередодні 19 листопада 2024 року, коли виповниться 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну бібліотека-філія №17 Краматорської ЦСПБ представила своїм читачам книжкову виставку «Відлік мужності: 1000 днів війни за свободу», яка розповідає про вторгнення російських військ в Україну у 2022 році, а також про війну, яка досі триває.








неділя, 17 листопада 2024 р.

Цукровий діабет у дітей

 #культура_розправляє_крила


Цукровий діабет – це захворювання обміну речовин різного походження, яке характеризується хронічним підвищенням рівню цукру у крові, що виникає внаслідок порушення секреції чи дії інсуліну або обох факторів одночасно.

Виділяють: цукровий діабет І типу, цукровий діабет II типу, специфічні типи діабету, гестаційний (у вагітних) цукровий діабет. Найпоширенішими є цукровий діабет І типу та II типу. Вони розрізняються за  походженням, клінічними проявами, лікуванням. У 98%  дітей  цукровий діабет І типу.

Цукровий діабет у дітей має відмінні від дорослих симптоми хвороби. Його особливість у тому, що він може перебігати «під маскою» гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції.

При діабеті І типу дитина починає пити багато води, часто бігає до туалету, особливо вночі, дуже швидко втрачає вагу. Малюк стає в’ялим, кволим, сонливим, шкіра стає сухою, з’являються фурункули, гнійничкові висипання. Батькам не може й спадати на думку, що дані прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання як цукровий діабет. Тому якщо ви побачили такі симптоми у своєї дитини – як найшвидше звертайтеся до лікаря, пройдіть необхідні обстеження. Адже якщо лікування не почати вчасно, стан дитини лише погіршуватиметься. Симптоми цукрового діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз (який зазвичай плутають із грипом). Це може призвести до діабетичної коми.

Діагностують діабет у дітей із допомогою лабораторного аналізу крові і сечі. У нормі рівень цукру в крові натщесерце має бути від 3,5 до 5,5 ммоль/літр і в сечі відсутній. Якщо показники перевищують норму, це свідчить про небезпеку діабету. Однак лікарі не ставлять діагноз лише на основі одного аналізу. Дослідження крові необхідно повторити щонайменше двічі. Якщо діагноз діабету підтвердиться, дитина буде госпіталізована у лікарню для подальшого лікування. Діабет І типу лікується лише за допомогою інсуліну, доза якого розраховується індивідуально. Після стаціонарного лікування треба прийти на прийом до лікаря-ендокринолога дитячого, де дитина береться під нагляд і безкоштовно забезпечується інсуліном та засобами для контролю цукру крові. За державні кошти діти забезпечуються тільки інсуліном, глюкометром і тест-смужками до нього.

Діабет ІІ типу в дітей виявляють у приблизно у 2% випадків. Дефіцит інсуліну в організмі при цьому не виражений, тож лікують його з допомогою дієти та спеціальних препаратів. Цей тип діабету зустрічається у дітей з надмірною вагою тіла. Головними чинниками провокуючими розвиток діабету ІІ типу є спосіб життя сучасних дітей: постійне сидіння за комп’ютером, брак рухливості, вживання солодких напоїв, інших шкідливих солодощів та швидкої їжі. Треба пам’ятати: діабет типу ІІ зазвичай про себе ніяк не заявляє. Найчастіше діагностують його випадково. Дитина може тривалий час жити з діабетом, батьки і гадки не мають про недугу, самопочуття малюка в нормі, але підвищений цукор у крові щодня робитиме свою «чорну справу». І коли дитину приведуть до лікаря з’ясувати причину погіршення зору чи болю в ногах, може виявитися, що це дають про себе знати ускладнення діабету. Дитина поступає до лікарні з ожирінням, тиском чи порушенням менструального циклу, а при обстеженні виявляють діабет.

У дітей з діабетом найчастіше розвиваються такі хронічні ускладнення, як діабетична ретинопатія (основна причина сліпоти), діабетична нефропатія, діабетична полінейропатія та ангіопатія – ураження судин та нервових волокон, що провокує виразки і навіть може призвести до ампутації. Діабет також уражує печінку, провокує затримку росту, статевого дозрівання.

Однак по при всі загрози, які таїть в собі ця недуга, кожна дитина з діабетом може жити повноцінно. Необхідно регулярно проходити обстеження в лікаря, щороку лікуватися у стаціонарі, проходити 1 раз на рік огляди у спеціалістів.

У лікуванні діабету, найголовніше – самодисципліна та самоконтроль. Треба чітко стежити за харчуванням, знати коли і як вимірювати рівень цукру в крові, які дози інсуліну вводити і скільки ін’єкцій має бути на день, як правильно їх робити. Жити з діабетом несолодко, але без дотримання правил та норм неможливо зберегти здоров’я і життя.


Власова Марина Олександрівна - 

лікар дитячого лікувального-поліклінічного 

корпуса КНП «Міська лікарня № 2» КМР 

(лікар-ендокринолог дитячий)

 


середа, 13 листопада 2024 р.

"Ментальне здоров'я - піклування про себе"

 #культура_розправляє_крила

         12 листопада 2024 року бібліотечні фахівці та мешканці міста Краматорська разом з представниками Гуманітарної місії «Проліска – Донеччина » навчалися дбати про своє  ментальне здоров’я, яке  в умовах повномасштабної війни не менш важливе, чим  фізичне.

         Учасники заходу мали змогу детальніше дізнатися про методи боротьби зі стресом, наслідками відсутності піклування про своє психічне здоров’я та багато іншої корисної та цікавої інформації.




пʼятниця, 8 листопада 2024 р.

«Гаряча лінія»


Пізня осінь та зима - це час підвищеного травматизму через мінливість погоди. Ожеледиця, ранній наступ темряви, слизьке взуття можуть стати причиною дитячих травм. Також погіршення стану проїжджої частини у цей період позначається на збільшенні частоти дорожніх пригод та зростанні числа постраждалих.

Дитячий травматизм – неприємна тема. Втім, щоб процес лікування проходив максимально безпечно, а батьки знали, що робити при пошкодженнях, про неї потрібно говорити.

Тема: «Осінній та зимовий дитячий травматизм, у тому числі дорожній травматизм.  Перша допомога» 

Консультацію по  цим питанням  ви можете отримати по телефону:  095-89-52-761, у  лікаря ортопеда-травматолога Дитячого лікувально-поліклінічного  корпусу КНП «Міська лікарня № 2» КМР    Помазан  Дмитра Анатолійовича, 08.11.2024  (п’ятниця)  з 12.00 до 14.00




понеділок, 28 жовтня 2024 р.

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників

 #культура_розправляє_крила

28 жовтня кожного року Україна святкує День визволення від фашистських загарбників. Річницю було офіційно затверджено Указом Президента Ющенка 2009 року.

Пам'ятний день присвячений історичним подіям, які відбувалися під час Другої Світової війни. На українській території відбулися вирішальні битви, які відіграли важливу роль під час воєнних дій. 28 жовтня 1944 р. після п'ятнадцяти наступальних операцій стратегічного і фронтового масштабу (січень 1943 - жовтень 1944 років) українські землі були повністю звільнені від фашистських загарбників.

Цей день нагадує про одну з найбільш трагічних сторінок нашої історії – нацистську окупацію, яка кривавими смерчами пронеслася нашою країною і забрала десятки мільйонів життів; про неоціненний вклад українського народу в боротьбі з нацизмом, про героїчні подвиги та мужність, про мільйонів життів та скалічених доль, і про біль, який залишиться в серці кожного українця назавжди.

Наше покоління знову стало на захист незалежності та територіальної цілісності України. Історія доводить, що кожен, хто посягне на українську землю, буде знищений.

Справжніми героями є ті, хто до останнього боронив свій дім і не боявся дати відсіч ворогу й у Другу світову війну, й у сьогоднішній російсько-українській війні. Ми пам’ятаємо кожного. Слава героям України!



пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

Під звук тривоги: в Україні відбувся Радіодиктант національної єдності – 2024

#пишеморазом

#радіодиктант2024

#культура_розправляє_крила


В Україні 25 жовтня відбувся Радіодиктант національної єдності – 2024. Найбільший українськомовний флешмоб об'єднав знавців та прихильників української мови по всьому світові.

Працівникі бібліотеки-філії №17 Краматорської ЦСПБ вже традиційно долучилися до написання Радіодиктанту  національної єдності. Авторкою цьогоріч стала письменниця Оксана Забужко, текст мав назву «Магія голосу».

Читав текст наш земляк, краматорець, письменник, музикант, екоактивіст Павло Вишебаба який мобілізувався до лав ЗСУ з початком повномасштабного російського вторгнення.