середа, 16 жовтня 2024 р.

Король життя: 16 жовтня 2024 року - 170 років від дня народження Оскара Вайльда

    #культура_розправляє_крила

Оскар Вайльд ( 16 жовтня 1854, Дублін, Ірландія - 30 листопада 1900, Париж, Франція) — ірландський поет, драматург, письменник, есеїст.

Оскар Вайльд народився в Дубліні 16 жовтня 1854 року в родині медика та літераторки. Як високоосвічені люди, його батьки мали великий вплив на формування особистості сина. Маленький Оскар ріс розумним та працьовитим.

Оскар навчався у Королівському коледжі в Енніскіллені, коледжі в Дубліні, закінчив Оксфордський університет. Опановував знання дуже швидко, легко брався за будь-яку роботу, і вона йому вдавалася якнайкраще. Після навчання Уайльд відправився завойовувати Лондон, де дуже скоро став «своїм» у світських колах. Молодого письменника навіть стали наслідувати у стилі одягу і манері говорити.

Перша збірка віршів Оскара Вайльда, під скромною назвою «Вірші», побачила світ у 1881 році. Потім поета запросили до Сполучених Штатів читати лекції у провідних вищих навчальних закладах країни. Далі – Париж, знайомство з Полем Верленом, Емілем Золя, Віктором Гюго та іншими літературними зірками того часу.

Свою найвідомішу повість «Портрет Доріана Грея» Вайльд опублікував у 1891. Саме цей твір прославив автора на весь світ.

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ ПИСЬМЕННИКА:

1. Вайльд знав собі ціну. Коли американський видавець запропонував йому п’ять тисяч доларів за роман у тисячу слів, письменник відмовився, бо, за його висловленням, “у англійській мові немає 100 тисяч слів”. Одна газета надіслала йому анкету з проханням назвати десять кращих книг. Вайльд відповів: “Не можу їх назвати, сам іще не написав стільки”.

2. Вайльд був дуже спостережливим і часто переймав звички відомих людей, копіював їхні жести і поведінку. Так, зачіску він робив як Нерон, щоб посилити схожість рис обличчя з обличчям римських імператорів. Із напоїв замовляв у ресторанах абсент, бо його пив Ш. Бодлер. Його стіл був такий самий, як у Карлейля. Писати твори цей “апостол гедонії і фантазії” сідав у білій рясі з чорним капюшоном, бо саме такий одяг був на Бальзакові у часи художньої праці. Навіть голос у Вайльда був професійною імітацією голосу актриси Сари Бернар.

3. Протягом усього життя він завжди переодягався перед обідом, стверджуючи, що навіть на безлюдному острові він робив би те саме.

4. Він прожив 46 років. Його життя було неспокійним: після звинувачення в аморальності митця судили, він відбув термін ув’язнення, вирушив у змушену еміграцію, де й помер. Помер він під ім'ям Себастьяна Мельмота, взявши його незадовго до смерті.

5. Ексцентричність письменника нерідко служила причиною насмішок над ним. Коли його вивели в якості одного з героїв карикатурною п'єси, він зауважив, що карикатура - лише данина, яку посередність сплачує генію.

6.  Під час туру по США Оскару Вайльду поставили підступне запитання, які жінки, на його погляд, гарніші - американки чи англійки. Він заявив, що відповість на це питання, лише коли буде перебувати посеред Атлантики.




Немає коментарів:

Дописати коментар