понеділок, 28 жовтня 2024 р.

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників

 #культура_розправляє_крила

28 жовтня кожного року Україна святкує День визволення від фашистських загарбників. Річницю було офіційно затверджено Указом Президента Ющенка 2009 року.

Пам'ятний день присвячений історичним подіям, які відбувалися під час Другої Світової війни. На українській території відбулися вирішальні битви, які відіграли важливу роль під час воєнних дій. 28 жовтня 1944 р. після п'ятнадцяти наступальних операцій стратегічного і фронтового масштабу (січень 1943 - жовтень 1944 років) українські землі були повністю звільнені від фашистських загарбників.

Цей день нагадує про одну з найбільш трагічних сторінок нашої історії – нацистську окупацію, яка кривавими смерчами пронеслася нашою країною і забрала десятки мільйонів життів; про неоціненний вклад українського народу в боротьбі з нацизмом, про героїчні подвиги та мужність, про мільйонів життів та скалічених доль, і про біль, який залишиться в серці кожного українця назавжди.

Наше покоління знову стало на захист незалежності та територіальної цілісності України. Історія доводить, що кожен, хто посягне на українську землю, буде знищений.

Справжніми героями є ті, хто до останнього боронив свій дім і не боявся дати відсіч ворогу й у Другу світову війну, й у сьогоднішній російсько-українській війні. Ми пам’ятаємо кожного. Слава героям України!



пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

Під звук тривоги: в Україні відбувся Радіодиктант національної єдності – 2024

#пишеморазом

#радіодиктант2024

#культура_розправляє_крила


В Україні 25 жовтня відбувся Радіодиктант національної єдності – 2024. Найбільший українськомовний флешмоб об'єднав знавців та прихильників української мови по всьому світові.

Працівникі бібліотеки-філії №17 Краматорської ЦСПБ вже традиційно долучилися до написання Радіодиктанту  національної єдності. Авторкою цьогоріч стала письменниця Оксана Забужко, текст мав назву «Магія голосу».

Читав текст наш земляк, краматорець, письменник, музикант, екоактивіст Павло Вишебаба який мобілізувався до лав ЗСУ з початком повномасштабного російського вторгнення.




четвер, 24 жовтня 2024 р.

Довіряй, але перевіряй: 24 жовтня - Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності

      #культура_розправляє_крила

24 жовтня весь світ відзначає Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності. Це свято має на меті підвищення рівня обізнаності населення в галузі медіа та інформації, а також розвиток критичного мислення і формування відповідального ставлення до використання інформації.

Цікаві факти:

1. Медіаграмотність: Однією з ключових тем є медіаграмотність, яка допомагає людям розрізняти факти від дезінформації.

2. Глобальні ініціативи: Багато глобальних ініціатив і проектів розробляються з метою підвищення рівня медійної та інформаційної грамотності.

3. Освітні програми: Ряд учбових закладів розробляють спеціалізовані курси та програми для навчання медійної грамотності.

У рамках Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності проводяться конференції, воркшопи, семінари та інші заходи, які сприяють обговоренню важливих питань в галузі медіа та інформації, а також підвищують обізнаність населення в цьому напрямку. Завдяки цьому святу, люди отримують знання та навички, які допомагають їм бути більш освіченими та відповідальними користувачами інформації.

Вітаємо з GlobalMILWeek! Нехай цей тиждень допоможе кожному стати більш обізнаним та захищеним у цифровому світі. Бажаємо всім навичок розпізнавання фейків та медіа-освіченості!



вівторок, 22 жовтня 2024 р.

Патріотизм вимірюється діями

     #культура_розправляє_крила

Бібліотека-філія №17 м. Краматорська Донецької області вдячна БО «БФ «Криївка вільних», проекту #ЗагартованеСлово та волонтерці Вірі Мацейчук за надіслану посилку україномовних книжок та календар «Титани двадцятих» від Мартина Якуба.

Особлива подяка автору книги «Сім днів українського пекла» Олександру Денисюку, який з самого початку війни став на захист рідної країни.



четвер, 17 жовтня 2024 р.

"Гаряча лінія"

     #культура_розправляє_крила


Лікарі вкотре попереджають, що гриби – не їжа для дітей. Гриби дуже важкі на шлунок, це по-перше, по-друге, багато ж грибів дійсно умовно їстівних і їх треба добре знати, щоб правильно збирати, обробляти і правильно готувати.

Вживання грибів також не рекомендоване вагітним, жінкам, які годують грудьми та людям похилого віку.

При перших ознаках отруєння грибами (болі в животі, нудота, блювота) потрібно негайно викликати лікаря.

Не займайтеся самолікуванням, це може нашкодити вам!

Дитячий лікувально-поліклінічний корпус КНП «Міська лікарня № 2» КМР анонсує проведення «Гарячої ліні» 

Тема: «Гриби - не їжа для дітей»

Консультацію по  цим питанням  ви можете отримати по телефону:  050-96-31-707, у  завідуючого відділенням анестезіології та  інтенсивної терапії Дитячого лікувально-поліклінічного корпусу КНП «Міська лікарня № 2» КМР, лікаря анестезіолога дитячого Кольнова Олександра Григоровича, 20.10.2024  (неділя)  з 11.00 до 13.00

Пам’ятайте! Годування дітей грибами – це завжди «гра з вогнем». Якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережними!

середа, 16 жовтня 2024 р.

Король життя: 16 жовтня 2024 року - 170 років від дня народження Оскара Вайльда

    #культура_розправляє_крила

Оскар Вайльд ( 16 жовтня 1854, Дублін, Ірландія - 30 листопада 1900, Париж, Франція) — ірландський поет, драматург, письменник, есеїст.

Оскар Вайльд народився в Дубліні 16 жовтня 1854 року в родині медика та літераторки. Як високоосвічені люди, його батьки мали великий вплив на формування особистості сина. Маленький Оскар ріс розумним та працьовитим.

Оскар навчався у Королівському коледжі в Енніскіллені, коледжі в Дубліні, закінчив Оксфордський університет. Опановував знання дуже швидко, легко брався за будь-яку роботу, і вона йому вдавалася якнайкраще. Після навчання Уайльд відправився завойовувати Лондон, де дуже скоро став «своїм» у світських колах. Молодого письменника навіть стали наслідувати у стилі одягу і манері говорити.

Перша збірка віршів Оскара Вайльда, під скромною назвою «Вірші», побачила світ у 1881 році. Потім поета запросили до Сполучених Штатів читати лекції у провідних вищих навчальних закладах країни. Далі – Париж, знайомство з Полем Верленом, Емілем Золя, Віктором Гюго та іншими літературними зірками того часу.

Свою найвідомішу повість «Портрет Доріана Грея» Вайльд опублікував у 1891. Саме цей твір прославив автора на весь світ.

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ ПИСЬМЕННИКА:

1. Вайльд знав собі ціну. Коли американський видавець запропонував йому п’ять тисяч доларів за роман у тисячу слів, письменник відмовився, бо, за його висловленням, “у англійській мові немає 100 тисяч слів”. Одна газета надіслала йому анкету з проханням назвати десять кращих книг. Вайльд відповів: “Не можу їх назвати, сам іще не написав стільки”.

2. Вайльд був дуже спостережливим і часто переймав звички відомих людей, копіював їхні жести і поведінку. Так, зачіску він робив як Нерон, щоб посилити схожість рис обличчя з обличчям римських імператорів. Із напоїв замовляв у ресторанах абсент, бо його пив Ш. Бодлер. Його стіл був такий самий, як у Карлейля. Писати твори цей “апостол гедонії і фантазії” сідав у білій рясі з чорним капюшоном, бо саме такий одяг був на Бальзакові у часи художньої праці. Навіть голос у Вайльда був професійною імітацією голосу актриси Сари Бернар.

3. Протягом усього життя він завжди переодягався перед обідом, стверджуючи, що навіть на безлюдному острові він робив би те саме.

4. Він прожив 46 років. Його життя було неспокійним: після звинувачення в аморальності митця судили, він відбув термін ув’язнення, вирушив у змушену еміграцію, де й помер. Помер він під ім'ям Себастьяна Мельмота, взявши його незадовго до смерті.

5. Ексцентричність письменника нерідко служила причиною насмішок над ним. Коли його вивели в якості одного з героїв карикатурною п'єси, він зауважив, що карикатура - лише данина, яку посередність сплачує генію.

6.  Під час туру по США Оскару Вайльду поставили підступне запитання, які жінки, на його погляд, гарніші - американки чи англійки. Він заявив, що відповість на це питання, лише коли буде перебувати посеред Атлантики.




Де хліб – там життя

   #культура_розправляє_крила

16 жовтня Всесвітній день хліба. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про важливість хліба для здоров'я та благополуччя людей по всьому світу. Хліб є основним джерелом калорій для багатьох людей, і його виробництво та розподіл є важливим аспектом глобальної продовольчої безпеки.

Хліб — один з небагатьох продуктів, які люди їдять щодня на різних куточках планети. Ми настільки звикли до цього частування, що відносимося до нього як до чогось звичайного і навіть буденного, але ж він «всьому голова»! Що ми не знаємо про хліб — продукт, який не такий простий, як здається

1. Перший прообраз хліба був спечений більше 5 тисяч років тому — в Стародавньому Єгипті. Історія розповідає, що через недогляд раб, приставлений до кухні, забув прибрати на ніч суміш води і крупи з теплої печі, а на ранок побачив загравше тісто. Побоюючись покарання, він все ж спік з нього коржик. Його смак виявився набагато апетитніше, ніж зазвичай. Так з’явився перший хліб на » заквасці — м’який, пишний і пористий.

2. Історія булочки з родзинками може змусити і гидливо поморщитися, і посміхнутися. Одного разу знаменитий булочник сильно осоромився: в тісто, призначене для саєчок, випадково потрапив тарган. Бідолаху-пекаря викликали «на килим» і з обуренням пред’явили йому зіпсований виріб. Філіпов не розгубився: він заявив, що темно-коричневий «сюрприз» у здобі – звичайна родзинка. І зараз же довів свої слова справою: з’їв булку, знищивши усі докази. А коли гроза минула, подумав, чому б справді не спробувати класти в булочки родзинки …

3. В будинку-музеї Сальвадора Далі на Монмартрі в Парижі існує хлібна кімната. Вся обстановка в ній, починаючи з меблів і закінчуючи предметами інтер’єру (наприклад, люстрою) випечена з тіста. Такий подарунок зробили шанувальники таланту Сальвадора Далі всім, хто цікавиться життям і творчістю великого представника сюрреалізму.

4. Ми звикли вважати, що виготовлення хліба — справа довга. Варто тільки згадати народну казку «Півник і два мишеняти», в якій миші Круть і Верть знайшли в полі колосок, але полінувалися обмолотити його і приготувати пиріжки, переклавши все на плечі Півника Золоте горлечко. А між тим, в Книзі рекордів Гіннеса записаний рекорд по самому швидкому виготовленню хліба. Фахівці з Wheat Montana Farms & Bakery зібрали пшеницю в полі, обмололи її, після чого спекли хліб всього за 8 хвилин 13 секунд!

5. В десятому столітті у Візантійській імперії пекарі, які постачали населенню хліб, звільнялися від усіх податків і повинностей. Це потрібно було для того, щоб кожен житель міг в будь-який момент отримати смачний якісний хліб. При цьому тих майстрів, які погано працювали або робили продукцію низької якості, суворо карали.

6. На території Індії неповага до хліба вважається найсерйознішою образою, яку можна нанести господарям будинку. В історії є свідчення, що злочинців, які вчинили злочин, на час позбавляли хліба. Чим важче був проступок, тим довше тривав період утримання.

7. В 1266-му році в Англії був прийнятий закон, який регулював масу хлібобулочних виробів, а також їх вартість і оплату роботи пекарів. Дивно те, що він проіснував цілих 600 років! Так, тільки в 2008-му році уряд дозволив випікати хліб, який важить менше 600 грамів!

8. Різновидів хлібобулочних виробів сьогодні існує величезна кількість. На різних куточках землі хліб випікають із пшениці, жита, вівса, сорго, ячменю, кукурудзи, проса, дурра й рису.

9. Факт! Кожен день у світі люди з’їдають близько 9 мільйонів буханок хліба!

10. У Середні Століття на території Європи хліб служив не тільки їжею, але і виступав в якості… столових приладів. Накриваючи стіл, господині клали шматочки черствого хліба розміром 10 на 15 см, кожному учаснику трапези. Потім в них накладалася їжа. Після обіду «тарілки» віддавали бідним або згодовували домашнім тваринам. Перестали використовувати їх тільки в чотирнадцятому столітті, коли посуд навчилися робити з дерева.

11. Проведені за кордоном експерименти показують, що в холодильнику хліб черствіє в 6 разів швидше, ніж, якби він зберігався при кімнатній температурі.

12. Одна з визначних пам’яток Ісландії — традиційний житній хліб під назвою Rúgbrauð. Його випікають на пару в горщику або дерев’яних бочках, які закопують в землю поблизу гарячих джерел. Хліб виходить без скоринки, досить щільний і має солодкуватий смак. Подають на стіл разом з маслом, паштетом з баранини або з оселедцем.

13. Ліки від недокрів’я житній хліб — хороший помічник у боротьбі з недокрів’ям. У ньому на 30% більше калію і на 50% магнію, ніж у білому хлібі. До того ж, дослідження показують, що люди, які віддають перевагу житньому хлібу, рідше страждають від захворювань серцево-судинної системи та ішемічної хвороби серця.

14. Автором і творцем першої промислової машини для нарізки хліба став американський винахідник Отто Фредерік Роведдер. Роботу над машиною він почав у 1912-му році, але пекарні не поспішали купувати його винахід, вважаючи, що після нарізки хліб швидше черствіє. І тільки в 1928-му році, коли Отто доповнив машину функцією обертання виробу в упаковку, його роботою зацікавилися. Перша пекарня, яка придбала таку машину, перебувала в Чіллікоті, Міссурі.

15. В 2008-му році американські вчені розробили упаковку хліба, яка рятує його від зараження цвіллю. Це різновид паперу, просочена маслом кориці. Тестування показало, що вона продовжує свіжість і термін зберігання хлібобулочних виробів до 10 днів

16. З давніх-давен пекарі дуже цінувалися. У Стародавній Греції булочник міг зайняти дуже високу посаду. У Римі раб, що вмів пекти хліб, коштував в десять разів дорожче вправного гладіатора. А за старими німецьким законам злочинець, який убив пекаря, карався втричі суворіше, ніж за вбивство будь-якої іншої людини. У Візантії пекарі не обкладалися ніякими державними повинностями, але, якщо вони випікали і продавали хліб низької якості, їх могли піддавати покаранням – відшмагати, обстригти наголо, прив’язати до ганебного стовпа, відправити у вигнання.



пʼятниця, 11 жовтня 2024 р.

11 жовтня - Міжнародний день дівчаток

  #культура_розправляє_крила

11 жовтня весь світ відзначає Міжнародний день дівчаток (International Day of the Girl Child). Головна мета свята – поширити у суспільстві інформацію про ті болючі проблеми, з якими мають справу неповнолітні діти жіночої статі у всьому світі – нерівність, незахищеність та соціальна несправедливість.

Цей день є глобальною ініціативою, спрямованою на захист прав дівчаток та вирішення проблем, з якими вони стикаються в усьому світі. Цей день присвячений сприянню розширенню прав і можливостей дівчат та реалізації їхніх прав людини.



понеділок, 7 жовтня 2024 р.

6 жовтня - День вчителя!

 

    Шановні освітяни!

Сьогодні з Днем учителя

Хочемо привітати Вас,

Бажаємо Вам з посмішкою

Завжди входити в свій клас,

Нехай радістю і щастям

Наповняться всі дні,

Бажаємо Вам удачі,

Здоров'я і любові!


пʼятниця, 4 жовтня 2024 р.

Всесвітній тиждень космосу: 10 цікавих фактів про космос, які здивують вас

 #культура_розправляє_крила

 4 жовтня починається Всесвітній тиждень космосу. Це міжнародне свято було проголошене Генеральною Асамблеєю ООН 2000 року. Метою цього тижня є підвищення обізнаності про космічні дослідження та їхній внесок у поліпшення життя на Землі.

10 цікавих фактів про космос, які здивують вас

                              Дивовижні факти про космос / Фото: Pinterest

Космос таїть у собі багато дивовижних загадок. Про деякі захопливі факти розповімо в нашому матеріалі.

1. Що трапиться з мешканцями морів, якщо не стане Місяця

                           Вплив Місяця на моря та океани / Фото: Pinterest

Обертання Місяця впливає на переміщення величезних водних мас у морях і океанах. Його сила тяжіння тягне воду на поверхні Землі за собою. Таким чином ми спостерігаємо припливи і відливи залежно від фаз Місяця. Без цього руху вод вимерли б багато морських мешканців. Клімат би зазнав значних змін. Зсув тектонічних плит призвів би до масових вивержень вулканів і землетрусів. А ще людина ніколи не змогла б спостерігати місячні та сонячні затемнення.

2. Найдорожча планета в космосі

Екзопланета 55Cancri e, яка розташована за 40 світлових років від нас, на третину складається з алмазів. При цьому її маса у 8 разів перевищує Землю, а діаметр більший у 2 рази. Такий космічний мегаалмаз коштував би 26,9 нонільйона доларів (за підрахунками Forbs). Звучить красиво, але навряд чи людство зможе там побувати: температура поверхні там сягає 2400°С.

3. Що таке абсолютна тиша в космосі?

У космосі відсутні звуки, оскільки там немає повітря, яке б їх проводило. Навіть найпотужніший вибух не викличе там жодного звуку. Людям вкрай важко перебувати і працювати в таких умовах. Уже через кілька хвилин у повній тиші в людини можуть з'явитися слухові галюцинації або панічні атаки.

4. Вартість одного скафандра NASA становить близько 22 мільйонів доларів

                                       Астронавти NASA / Фото: Getty Images

Дослідження космосу обходяться дуже дорого, але мало хто уявляє наскільки. Так, один скафандр для астронавта коштує 22 мільйони доларів, а важить костюм понад 150 кілограмів.

5. Місяць повільно віддаляється від Землі

Щорічно Місяць відходить від Землі приблизно на 38 міліметрів, і це впливає на швидкість обертання планети навколо осі. За розрахунками вчених з Вісконсинського і Колумбійського університетів 1,5 мільярда років тому Місяць був на 44000 кілометра ближче до Землі, а доба тривала 18 годин. За прогнозами через кілька мільярдів років орбіта Місяця буде вдвічі більшою, ніж зараз, а тривалість доби збільшиться до 870 годин. Найвірогідніше, віддалення не буде нескінченним, а зміниться на зближення.

6. Гравітаційне поле впливає на сприйняття часу

                                  Гравітація в космосі / Фото: Getty Images

Що сильніше гравітаційне поле, то повільніше тече час. Поблизу від чорних дір він майже повністю зупиняється. Якщо порівнювати плин часу на Землі та в космосі, то астронавти відчувають його на частки секунд швидше.

7. На Венері швидкість вітру може сягати 500 км/год

За розміром і складом планета дуже схожа на Землю, але умови на ній сильно відрізняються.

У Венери щільна і сильно розігріта атмосфера, яка складається переважно з вуглекислоти і парів сірчаної кислоти. На висоті 85-100 кілометрів над поверхнею озону значно менше (у 10 тисяч разів), ніж у земній атмосфері, а концентрація двоокису сірки швидко і у великих діапазонах змінюється. Це свідчить про те, що озон реагує з хімічними речовинами, які переносяться вітром з іншої половини планети. Швидкість обертання атмосфери в 60 разів більша за саму поверхню. Такі процеси і створюють вітри зі швидкістю близько 500 км/год.

8. Нептун здійснив лише один оберт навколо Сонця з моменту свого відкриття

                                  Планета Нептун / Фото: Getty Images

Нептун - найвіддаленіша планета Сонячної системи. Її відкрили 1946 року. Це була перша планета, яку виявили за допомогою математики: астрономи помітили, що Уран відхилився від розрахованої орбіти, що дало їм змогу припустити існування іншої планети, а потім знайти її.

9. На Місяці похована людина

Юджин Шумейкер - один із першовідкривачів знаменитої комети Шумейкерів-Леві 9, стояв біля витоків астрогеології і мав стати першим геологом, який ступив на Місяць. На жаль, стан здоров'я не дозволив йому потрапити на Місяць за життя. Замість цього він готував Ніла Армстронга та інших астронавтів до місій програми "Аполлон". У 1997 році в пошуках невідомих ударних кратерів він вирушив до Австралії, де загинув в автокатастрофі. На знак визнання перед наукою NASA доставило його прах на Місяць на борту апарата Lunar Prospector. На сьогоднішній день Юджин Шумейкер залишається єдиною людиною, яку було поховано на Місяці.

10. У космосі є гігантська хмара води

Ми знаємо, що вода є не тільки на Землі. Наприклад, на Європі (одному з чотирьох супутників Юпітера), ймовірно, є океан, у якому може міститися вдвічі більше води, ніж у всіх водоймах на нашій планеті. Але найбільше води міститься в хмарі, що оточує квазар - світну надмасивну чорну діру, яка світиться, за 12 мільярдів світлових років від нас. Ця хмара водяної пари займає площу в кілька світлових років і містить у 140 трильйонів разів більше води, ніж у всьому Світовому океані.

вівторок, 1 жовтня 2024 р.

Ви захищати у боях навчились...

 #культура_розправляє_крила

1 жовтня в Україні відзначається День захисників і захисниць. Це свято запроваджено 2014 року на вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві. В Українській традиції це свято пов’язане з Днем Покрови Пресвятої Богородиці. Ідея заступництва Божої Матері – захисниці від ворогів – має глибоке коріння. Пресвяту Богородицю дуже шанували козаки, а Покрова для них була одним із найвеличніших свят, за що й отримала другу назву – Козацька Покрова. Козацькі традиції бережуть і розвивають сучасні захисники і захисниці України.

День захисників і захисниць – передусім свято тих,завдяки кому ми зберігаємо незалежність, маємо змогу жити повсякденним життям – працювати, творити, відпочивати, виховувати дітей. У цей день ми вшановуємо сучасних захисників і захисниць України та українських героїв різних епох. Сучасні воїни примножують і розвивають тисячолітні українські військові традиції. Дякуємо всім, хто боронить нашу незалежність і маємо згадати кожного, хто віддав життя за Україну.

Наснаги, щастя, сили та любові
Вам до життя та до своєї долі,
Щоб ворог не дійшов до нашого порогу,
Щоб ви здобули мир і перемогу.

Ви захищати у боях навчились,
Все те, заради чого народились,
Надію в поміч, щастя в порятунок!
Дай Боже, віку довгого вам у дарунок!